اسلحه ضد پهپاد DroneGun Tactical با پهپادهای متجاوز مقابله خواهد کرد

اسلحه ضد پهپاد DroneGun Tactical ، یک تفنگ دستی جدید از شرکت استرالیایی DroneShield است که می‌تواند با اندازه‌ای کوچک‌تر نسبت به قبل، فرکانس‌های بیشتری را مختل کند.

این روزها تعداد پهپادها بیشتر از همیشه بوده و بسیاری از آنها را می‌توان در آسمان شهرها و کشورهای مختلف مشاهده کرد. در نتیجه، طبیعی است که بازار تفنگ های ضد پهپاد نیز رشد کند. این موضوع باعث شده تا حالا طیف گسترده محصولات شرکت DroneShield با معرفی اسلحه ضد پهپاد DroneGun Tactical گسترده‌تر از قبل شود.

پهپادها برای عکاسی و انتقال پیتزا بسیار مناسب هستند، اما پهپادها به صورت گروهی، بدون وجود یک سیستم کنترل ترافیک هوایی دقیق نمی‌توانند در بالای سر ما پرواز کنند. یک استراتژی کلیدی برای مقابله با این موضوع، ممنوع کردن پرواز در برخی مناطق خاص است. پهپادهای غیر مجاز در فرودگاه‌ها خطرناک است و اماکن دولتی نمی‌خواهند چشمان مزاحم در آسمان‌ها وجود داشته باشد. همچنین بسیاری از زندان‌های سراسر دنیا، مشکلات ارسال کالاهای قاچاق و انداختن آنها توسط پهپادها برای افراد زندانی را گزارش کرده‌اند.

پیش از این شاهد استفاده از لانچرهای ضد پهپاد همچون Skywall و یا عقاب‌های تعلیم‌دیده برای مقابله با پهپادهای قانون‌شکن بوده‌ایم، اما سیستم‌های شرکت DroneShield کمی ظریف‌تر و البته موزون‌تر هستند. نسل اول DroneGun که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد، می‌توانست سیگنال‌های رادیویی متجاوزان هوایی را از فاصله ۱.۲ مایلی (۲ کیلومتری) مختل کند و Mk II نیز نوامبر سال گذشته عرضه شد. برای حل مشکل داشتن نگهبانان مسلح در ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته هم می‌توان از DroneSentinel و DroneSentry به منظور ایجاد یک حباب در اطراف منطقه مورد نظر استفاده کرد.

اسلحه ضد پهپاد DroneGun Tactical که اخیرا رونمایی شده است نیز عملکردی مشابه سایر مدل‌های DroneGun دارد. کاربران به واسطه این تفنگ جدید می‌توانند ضمن ایجاد اختلال در پهپاد، آن را به نقطه ابتدایی که از آن بلند شده بود منتقل کنند تا طی این پروسه، امکان رسیدن به کنترل‌کننده آن وجود داشته باشد. به علاوه، حالتی وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد با به هم ریختن سیگنال GPS، پهپاد را در منطقه مورد نظر فرود آورده و با دریافت “مجوزهای قانونی”، آن را بازرسی کنند.

اصلی‌ترین تفاوت میان این تنفگ ضد پهپاد و نسل قبلی را می‌توان ابعاد ۱۰۴۱ در ۴۱۵ در ۱۲۲ میلی‌متری (۴۱ در ۱۶.۳ در ۴.۸ اینچی) و وزن ۶.۸ کیلوگرمی (۱۵ پوندی) DroneGun Tactical در نظر گرفت. در این صورت، وزن اسحله به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. همچنین برای انتقال آن، مثل گذشته نیازی به حمل یک کوله پشتی با اجزای الکترونیکی متعدد نخواهد بود.

اگرچه حالا بسیاری از ویژگی‌ها در مقایسه با نسل قبلی بهبود پیدا کرده است، اما این کاهش ابعاد هم هزینه‌هایی همچون کاهش برد دارد. اسلحه ضد پهپاد DroneGun Tactical از فاصله ۱ کیلومتری (۰.۶ مایلی) می‌تواند اهداف مختلف را شکار کند که البته برای بسیاری از افراد کافی خواهد بود. این در حالی‌ست که نسل اول، پهپادها را از فاصله ۲ کیلومتری منهدم می‌کرد. هرچند برای جبران این موضوع، حالا محدوده فرکانس‌ها افزایش پیدا کرده و باندهای ۴۳۳ و ۹۱۵ مگاهرتز نیز به باندهای قبلی ۲.۴ و ۵.۸ گیگاهرتز اضافه شده است.